Anketa

Na jakého hosta MFA Praha 2017 se nejvíce těšíte?

 
 
 
 
 

Novinky

15.10.2017

Ceny a rezervace vstupenek

Rezervaci vstupenek je možné provést na tomto odkazu: http://rs.festivalalpinismu.cz/ (!!! 10% sleva při koupi přes on-line systém) Ceny vstupného: Festivalová permanentka 500...

25.09.2017

Úvodní informace - osobnosti, filmové premiéry, fórum alpinismu, knižní novinky...

Letošní 14. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu Praha (MFA PRAHA 2017) se po ročníku na Praze 1 opět uskuteční v Národním domě na Smíchově v Praze...

27.07.2017

MFA Praha 2017 začne o den dříve Fórem alpinismu

Program Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2017 bude oproti minulým létům rozšířen o kongresový den – Fórum alpinismu. Programovou náplní prvního festivalového dne...

MFA Praha 2017 začne o den dříve Fórem alpinismu

MFA Praha 2017 začne o den dříve Fórem alpinismu

Program Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2017 bude oproti minulým létům rozšířen o kongresový den – Fórum alpinismu. Programovou náplní prvního festivalového dne bude téma „Bezpečnost při pohybu v horách“. Odbornými partnery a garanty Fóra alpinismu Praha jsou společnosti Bergrettung Tirol a Kuratorium für Alpine Sicherheit z Innsbrucku, Österreichsiches Alpinpolizei z Vídně a Himalaya Rescue Association (HRA) z Kathmandu.

Přední odborníci a profesionálové i záchranáři z těchto institucí přednesou v Praze zajímavé přednášky zaměřené na tuto neustále aktuální problematiku. Účast na kongresu potvrdili: šéf záchranné služby Tyrolska Peter Veider, odborník na problematiku lavin a člen Lawinenwarndienst v Innsbrucku Patrick Nairz, prezident Österreichisches Alpinpolizei Hans Ebner z Vídně, šéf sportovní komise CAA a soudní znalec a certifikovaný odborník na alpské nehody Michael Larcher z Innsbrucku, člen vedení Himalayan Rescue Association (HRA) Thukten Sherpa z Kathmandu.

Přednášky uvedených odborníků budou mimo jiné analyzovat osudnou událost, která se stala v loňském roce a která vyvolala v Česku obrovskou mediální vlnu. V sobotu 6. února 2016 krátce po poledni zahynulo pod lavinou v Tuxských Alpách pod vrcholem Geier (2857 m) pět mladých mužů z Česka. Vícenásobná desková lavina pohřbila pět skiaplinistů, kteří měli k horám vztah a navštěvovali Alpy i hory jinde na světě mnoho let. Někteří z nich byli velmi zkušení a dobře vybaveni pro skialpinismus a ovládali problematiku lavin a lavinového nebezpečí.

O jednotlivých aspektech pohybu v horách, o chování v horách, o tom, jak se na túru připravit a co vše je třeba znát, jak se v terénu chovat, stejně tak i o tom, co je třeba učinit, když k podobné nehodě dojde – to vše a mnohem víc bude náplní odborného a v Česku zcela ojedinělého fóra o problematice bezpečného pohybu v horách.

Odborné fórum je určeno nejen odborníkům na problematiku bezpečnosti v horách, členům záchranářských týmů, specialistům zabývajících se problematikou bezpečného pohybu nejen v horách, specialistům na laviny, výrobcům vybavení do hor i dalším profesionálům a znalcům jednotlivých alpinistických disciplín. Fórum je stejně tak určeno širokému publiku, zájemcům o všechny druhy volnočasových aktivit v horách.
Krátce o jednotlivých přednášejících:


Peter Veider – šéf horské záchranné služby v Tyrolsku

Představí oblast Wattener Lizum, kde se uvolnila lavina, která pohřbila 6. února 2016 pět mladých alpinistů z Česka. Na příkladu této nehody přiblíží roli a činnost horské záchranné služby, organizaci takovéto rozsáhlé záchranné akce, úlohu jednotlivých záchranářů atd.


Patrick Nairz – špičkový odborník na problematiku lavin

Přiblíží všem zájemcům, zejména pak skialpinistům a freeriderům, tematiku prevence lavin, stupeň lavinového nebezpečí i problematiku spojenou s vyhodnocování stavu sněhové pokrývky a problém tenké vrstvy nesoudržného sněhu uložené na staré sněhové krustě.


Michael Larcher – autor metody „Stop or Go“

Bude mluvit o metodice rozhodování s přihlédnutím k vývoji počasí, o strmosti svahů a dalších aspektech. Zmíní i důležité otázky legislativních norem, které určují odpovědnost za vznik nehody i způsob likvidace nehody.


Hans Ebner – prezident Österreichisches Alpinpolozei

Představí rakouskou Alpinpolizei, její organizační strukturu i její zapojení a její úlohu a součinnost při organizování záchranných akcí v alpském prostoru a napojení na záchranáře a horskou službu v alpských oblastech.


Thukten Sherpa – mnohaletý člen vedení HRA

Přítomné seznámí s organizací HRA, s výškovými středisky HRA v Nepálu, se způsobem komunikace a provádění záchranných akcí v nepálské části Himálaje. Tyto mimořádné informace budou jistě zajímavé pro mnoho domácích trekařů i alpinistů, kteří uvažují o návštěvě Nepálu.


Kongres se uskuteční ve Velkém sále Národního domu na Smíchově ve čtvrtek 23. 11. 2017 od 15 do 19.30 hod. Detailní program Fóra alpinismu bude vyhlášen spolu s programem Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2017.

Hlavní zahraniční partner

alt

Generální partner

alt

alt

Hlavní partneři festivalu

alt
Partneři festivalu

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


alt


alt
Mediální partner

alt